Genel 3 views 0

İOS 14 Geldi! Yeni Güncelleme İle Gelen Özellikler Nelerdir ?

Apple’ın her yıl düzenlediği WWDC etkinliği bu yıl pandemi sebebiyle Apple’ın YouTube kanalından canlı yayın ile yapıldı.

Bu sene ki toplantıda en çok merak edilen İOS 14 güncellemesiydi.Yeni güncelleme ile ekranda yapılan değişiklikler hemen göze çarpıyor.

Apple Library

Gelecek olan Uygulama Kütüphanesi özelliği ile uygulamalar kategorilerine göre otomatik olarak düzenlenecek. Ayrıca yeni uygulamalarınız için de ‘son indirilenler’ kısmı olacak. Bu şekilde telefonun ekranındaki karmaşa bitecek.

Widget

Daha önce Android telefonlarda görmeye alışık olduğumuz Widget özelliği İOS 14 ile birlikte artık Iphone telefonlarada geliyor. Widget galerisi isteğe görede özelleştirilebilecek.

Picture in Picture

Bu özellik sayesinde FaceTime aramaları ve telefon mesajlaşmaları sırasında izlemekte olduğunuz videoyu durdumanıza gerek kalmayacak.

Siri

Bir değişiklikte Siri üzerinde yapan Apple Siri’nin tasarımını tamamı ile değiştirdi. İOS 14 ile birlikte Siri ile sesli mesaj gönderilebilecek. Siri kullanılmaya başlandığında tüm ekranı kalamayıp yalnızca ekranın bir kısmında çalışmaya devam edecek.

Mesajlar

Mesajlar uygulamasına pinleme, grup konuşmalarında belli bir mesaja cevap verme ve mention özellikleri geldi. Bunun yanında yeni memoji özellikleri de eklendi. Artık memojinize maske de ekleyebilirsiniz.

Haritalar ve Carplay

Artık haritalarda bazı şirketlerle yapılan işbirlikleriyle birlikte yemek ve alışveriş de dahil yeni yerler keşfetmeniz için tavsiyeler sunulacak. Ayrıca bisiklet yolları için de haritayı kullanabileceksiniz. 

CarPlay özelliği ile telefonunuzu dijital araba anahtarı olarak kullanabileceksiniz. Bu özellik şimdilik sadece 2021 BMW 5 Serisi araçlar için mevcut. Aryıca bu özellik iOS 13 kullanılan telefonlar için de kullanıma açılacak.

Çeviri

Güncelleme ile gelecek olan çeviri özelliği, internet erişimi olmadan da kullanılabilecek. Başlangıçta sadece 11 dil için geçerli olacak.

Tech News Turk {Tech News Turk}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir