Teknoloji 54 views 0

KAVAKLIDERE KOLEJİ TEKNOLOJİ DESTEKLİ EĞİTİM METODLARINI DESTEKLİYOR.

Kavaklıdere Koleji Kurucu Temsilcisi Psikolog Enes Erdem BARUT’un teknoloji destekli eğitim metodları hakkında gazetemizle paylaşmış olduğu bilgileri sizlere aktarıyoruz.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve kullanıldığı sektörlerin artması ile birlikte hayatımızın birçok alanında teknolojiyi kullanıyoruz. Teknoloji, günümüzde her sektörde kullanıldığı gibi eğitim sektörü içerisinde de yavaş yavaş yerini almaya başladı. Teknolojinin hayatımıza entegre olması ile birlikte eğitim sektörü de bütün alanlar gibi bir değişim ve dönüşüme sürecine giriyor. Teknolojinin hayatımızın her alanına girmesi, günümüzde değişen beklentilerin bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Baktığımızda teknoloji çağında doğmuş çocuklar tek taraflı bilgi aktarım süreçlerine sıcak bakmıyor. Bu beklentilerin sonucunda eğitimde teknoloji destekli öğretmen ve öğrencinin katılımıyla gerçekleşen eğitim metotları yerini almaya başladı.

Bu anlamda geleneksel eğitim anlayışı ile teknolojik yapı birleşerek eğitim sürekli gelişiyor. Baktığımızda, kitap hala temel bir eğitim aracıdır ancak günümüzün şartlarında artık yetersiz kalıyor. Kitapların elektronik ortama aktarılması ile birlikte hem daha hızlı ve kolay bir erişim

imkanı sağlanmış hem de bilgisayarın bir eğitim aracı olarak eğitim dünyasına girmesi sağlanmıştır. Bunun yanı sıra geleneksel tahta yerine geçen akıllı tahta uygulamaları, ders konularını daha çekici hale getirerek öğrencilerin sınıfta uygulanan konulara her yerden erişimini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra günümüzde robotlar bilim kurgu ögeler olmaktan çıkıp, hayatımızın değişmez parçaları arasındaki yerini hızla alıyor.

Hayatın her alanında kendisine yer bulmaya başlayan robotlar, özellikle eğitim alanında oynadığı yeni rolle geleceğin dünyasının temellerini son derece sağlam bir şekilde atıyor. Bu noktada özellikle yapay zeka, makine öğrenimi ve derin öğrenme gibi teknolojilerle gelişen robot dünyası, çocukların hayatında büyük bir rol oynuyor. Robot yapımı, robotik kodlama eğitimi, temel araç asarımı gibi yöntemler öğrencilerin yaratıcı süreçlerini destekliyor. Geleneksel yöntemlerin aksine eğitimde teknolojiden faydalanmak da tek yönlü eğitim sürecinin yanında öğrencilerin öğrenme süreçlerine katılımını sağlıyor.

Bakıldığında bu anlamda eğitimde teknoloji kullanımı, doğru stratejiler izlenirse çocuklara farklı faydalar sağlıyor. Bu faydalardan en önemlisi ise çocuk yaşta kazanılan analitik düşünce ve problem çözme becerisi. Gelecekte teknolojinin hayatımızın her alanına daha da fazla nüfuz edeceğini düşünürsek, çocukları bu gelecek için şimdiden hazırlamak verimli bir eğitim süreci geçirmelerine yardımcı olur.

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle beraber her şey o kadar hızlı değişiyor ki artık hayatımıza farklı noktalardan temas ediyor. Teknolojinin gelişmesiyle beraber birçok eski meslek önemini kaybederken, yeni ve önü açık meslek grupları yerini alıyor.

İşte hızla Gelişen Dünyaya Giren Geleceğin Meslekleri…

İNSAN DNA PROGRAMCISI (BİYOTEKNOLOG)

Sayısal alanda eğitim alan öğrencilerin hedeflediği mesleklerden biri olan İnsan DNA Programcısı, insan ömrünü daha uzatmak adına DNA çalışmaları yaparak güçlü ve dayanıklı insan yaratmayı amaçlıyor.

3D ÜRETİM MÜHENDİSİ

Son yılların en çok dikkat çeken mesleklerinden biri olan 3D Üretim Mühendisliği sayesinde daha hızlı ve daha ekonomik, kişileştirilebilir üretim sağlanacak. Yemek, sağlık ve tekstil gibi sektörlerde seri üretimden çıkıp özel üretim olacak.

YAPAY ZEKA EĞİTMENİ

Teknoloji alanında birçok kişinin ilgisini çeken bu meslek, insanların düşünme biçimini ve davranış şekillerini robotlara öğretmeyi ve makinelerin bağımsız düşünerek hareket etmelerini planlayan öncü bir meslektir.

BEYİN İMPLANT UZMANI

Karmaşık olan insan beyninin çalışma şeklinin düzenlemesi adına hastalık yönetimini ve ruh halinin düzenlenmesi ve beynin sinir devrelerinin kontrol edilebilmesi adına geliştirilmiş beyne implant uygulaması geleceğin öngörülen meslekleri arasındadır.

NANOTEKNOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

Nanoteknoloji; kimya, biyoloji, fizik, madde bilim ve mühendislik gibi alanlarda uygulamaları yapılan çalışmalar bütünüdür. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen Nanoteknoloji Mühendisliği sayesinde, tek bir atomdan yola çıkılarak, dişli küçük makineler sayesinde nano robotlar hasarlı noktaları onarabilecek şekilde çalıştırılmak üzere tasarlanmışlar.

Tech News Turk {Tech News Turk}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir