Android 0 views 0

Japonlar yeni bir pil teknolojisi geliştiriyor

Akıllı telefonlardan, arabalara, giyilebilir teknolojilerden, taşınabilir bilgisayarlara kadar birçok alanda piller bizi karşılıyor. Özellikle akıllı telefon seçiminde öne çıkan pil detayı; tercihleri oldukça etkiliyor.

Araştırmacıların da dikkatini çeken bu durum; akıllı telefonlar için daha uzun ömürlü pillerin nasıl üretileceği konusunda sürdürülebilir çözümler sunmak amacıyla bu alanda yoğunlaşmasına sebep oluyor. İşte Japonların geliştirdiği yeni pil teknolojisi.

Uzun ömürlü telefon bataryası geliştiriliyor: 1700 şarj döngüsü

Amiral gemisi gibi modeller de dahil olmak üzere çoğu akıllı telefon pili; birkaç yıllık kullanımda orijinal kapasitelerini kaybettiği için sorun hala devam ediyor. Ancak, Japonya Advanced Institute of Science and Technology’deki (JAIST) araştırmacılar; pillerin orijinal kapasitelerini en az beş yıl boyunca (yüzde 95’e kadar) korumalarına yardımcı olan bir materyal geliştirdikleri ortaya çıktı.

Profesör Noriyoshi Matsumi liderliğindeki JAIST’teki bilim adamları, mevcut teknolojiden daha iyi performans gösteren bir bağlayıcı malzeme keşfettiler.

Günümüzde kullanılan pillerin negatif terminalleri, üst düzey performansa sahip olmayan Poliviniliden Florür (PVDF) adı verilen bir bağlayıcı malzemeye sahip. Sadece 500 kez yeniden şarj edildikten sonra; PVDF kullanan tipik piller orijinal kapasitenin yüzde 35‘ine kadar kaybediyor. Bu durum da, bir veya iki yıl sonra akıllı telefonlarda pil ömrünün azalmasına neden oluyor.

Bununla birlikte, yeni bağlayıcı malzeme Bis-imino-asenaftenkinon-Parafenilen (BP) olarak adlandırılıyor. Bağlayıcı, 1700’den fazla şarj döngüsünden sonra bile pil kapasitesinin yüzde 95’ini koruyabiliyor. Böylece pil, orijinal kapasitesini önemli ölçüde kaybetmeden beş yıla kadar verimli bir şekilde kullanılabiliyor.

Matsumi, yeni teknolojinin daha dayanıklı ürünlerin geliştirilmesine yardımcı olacağını söylüyor. Ayrıca açıklamasının devamında, bu teknolojinin tüketicileri elektrikli araçlar gibi; bataryaya dayalı cihazları satın almaya daha fazla teşvik edeceğini belirtti.

Kaynak

 

Tech News Turk {Tech News Turk}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir